Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Sadzonki pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. W Śródmieściu w pasach przydrożnych pojawią się 134 drzewa, m.in. na ul. Myśliwieckiej, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, al. Solidarności ul. Stawki, ul. Andersa, ul. Szymanowskiej, pl. Małachowskiego, ul. Słomińskiego, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie i ul. Marszałkowskiej.
Wszystkie gatunki nowych drzew są przystosowane do miejskich warunków. Dodatkowo, każda sadzonka objęta jest gwarancją szczególnej pielęgnacji i kontroli. Młode drzewa, które mają minimum 16 cm w obwodzie pnia, zostały też zabezpieczone drewnianymi palikami i specjalnym wiązaniem. Dzięki temu rośliny uchronią się nawet przed silnymi wiatrami.
– Inwestujemy w kolejne nasadzenia, by miasto było przyjazne zarówno dla warszawianek i warszawiaków, ale także dla środowiska – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
W ramach programu „Zielone ulice Warszawy” większość z 76 głównych arterii stolicy przechodzi kolejne etapy metamorfozy. Prócz dosadzenia drzew, projektowane są nowe pasy trawników, krzewów i ozdobnych kwiatów.
Tylko w zeszłym roku warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni posadzili ponad 6400 drzew we wszystkich dzielnicach. Stolica pracuje obecnie nad Polityką Ochrony Drzew, która wyznaczy standardy zarządzania roślinami w całym mieście. Geodeci i dendrolodzy przygotowują także plan wszystkich dużych drzew rosnących stolicy. Mapa Koron Drzew ułatwi pielęgnację, planowanie inwestycji oraz pokaże, w której części miasta można zintensyfikować nasadzenia.
– W całym mieście sadzimy drzewa według przyjętych standardów. Dzięki temu mamy pewność, że zieleń przyjmie się w ziemi i każdej wiosny będzie mogła ożywić stolicę na nowo – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Zarządzania Zielenią Miejską.
Warszawiacy sami mogą decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego mobilna aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca 2017 r., czyli w ciągu dwóch lat wpłynęło ponad 12 500 zgłoszeń i sukcesywnie nowe drzewa pojawiają się w wybranych lokalizacjach.