Do końca roku na ulicach Warszawy ma stanąć 180 nowych wiat przystankowych – w partnerstwie publiczno-prywatnym. Pojawią się m.in. w Śródmieściu.

Pod koniec zeszłego roku ratusz podpisał kontrakt z konsorcjum AMS S.A. oraz Ströer Polska sp. z o.o., które musi ustawić w mieście łącznie 1580 nowych wiat. Ta operacja zacznie się jesienią.

– Do końca roku w stolicy planuje się ustawienie ok. 180 wiat (w tym również konkursowych i seryjnych) – z czego 82 zadaszenia mają pojawić się w Śródmieściu, 23 na Woli i 12 na Ochocie – wyjaśnia Konrad Klimczak z biura prasowego ratusza. – Rozpoczęcia prac spodziewamy się jesienią. Koncesjonariusz będzie montował wiaty w miarę uzyskiwania koniecznych zezwoleń i uzgodnień, dlatego w tej chwili trudno wskazać dokładne lokalizacje – dodaje.

Inwestor zadeklarował czas koncesji na 8 lat i 10 miesięcy. W zamian za postawienie, konserwację i utrzymanie wiat będzie mógł w tym czasie zarabiać na umieszczonych tam nośnikach reklamowych.

Przystanki będą wymieniane w całej Warszawie. Około 625 zlokalizowanych w Śródmieściu i pobliskich dzielnicach zostanie wyposażonych w wiaty zgodne z projektem wskazanym przez ratusz. Na pozostałych ok. 955 będą mogły stanąć te z seryjnej produkcji – zaproponowane przez inwestora i zaakceptowane przez urząd miasta. „Na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim oraz ewentualnie w miejsce wiat z produkcji seryjnej, partner prywatny będzie mógł zainstalować wiaty wg trzeciego projektu, tzw. konserwatorskiego (dotychczas znanego np. z Alej Ujazdowskich czy ul. Emilii Plater)” – informuje ratusz.

Przygotowania do wymiany wiat w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego miasto rozpoczęło kilka lat temu. Umowa z wybranym koncesjonariuszem podpisana została rok po wyborze najkorzystniejszej oferty, bo wybór został zaskarżony przez konkurencyjne konsorcjum. Postępowanie w tej sprawie toczyło się w Wojewódzkim a następnie Naczelnym Sądzie Administracyjnym.