Nowe nawierzchnie jezdni i chodników oraz stylowe latarnie typu „Pastorał Warszawski” – we wtorek oficjalnie otwarto zrewitalizowaną ul. Próżną.

Po modernizacji powróciła wydobyta spod asfaltu i oczyszczona kamienna kostka brukowa, ułożona w charakterystyczny wzór wachlarzy. Chodniki pokryto granitowymi płytami, wykorzystując przedwojenne krawężniki. Istniejące latarnie zostały zastąpione latarniami stylowymi typu „Pastorał Warszawski”.

– Ulica Próżna wygląda tak, jak przed laty, postanowiliśmy, że będzie deptakiem – mówił burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. – Chcemy by życie tętniło zarówno tu, jak i na pl. Grzybowskim, który również został niedawno odremontowany.

Dzięki odrestaurowaniu XIX-wiecznych kamienic i nadaniu nowego kształtu placowi Grzybowskiemu, ta 160-metrowa ulica z zachowaną po wojnie zabudową po obu stronach, ma stać się kolejnym miejscem w stolicy, do którego wróci życie i miejski gwar.

– Dziesięć lat i trzy miesiące czekaliśmy na tę inwestycję – mówił prezes Warimpeksu Jerzy Krogulec. – Niestety mimo starań naszych i burmistrza Śródmieścia nie udało się przekonać urzędu miasta, by pod pl. Grzybowskim powstał podziemny parking.

Rewitalizacja została współfinansowana przez dzielnicę Śródmieście i prywatnego inwestora, który odrestaurował XIX-wieczne kamienice po nieparzystej stronie ulicy. Całkowity koszt remontu ulicy to 1 168 741 zł brutto. Miasto zapłaciło 562 896 zł, a prywatny inwestor – 605 845 zł.

– Jeszcze kilka temu Próżna była jedną z najbardziej zaniedbanych ulic w Warszawie, w której praktycznie nie było żadnego życia miejskiego. Dziś ta okolica rozkwita. Kilkadziesiąt osób pracuje w odrestaurowanych XIX-wiecznych kamienicach Le Palais. Mieszkańcy chętnie spotykają się w restauracjach, które powstały na parterze kameralnego biurowca, odwiedzają Austriackie Forum Kultury. Wkrótce powstanie tu też , galeria sztuki. Ten fragment śródmieścia Warszawy odzyskuje blask dawnej żydowskiej Warszawy – mówił Maciej Zajdel, prezes IVG Poland, właściciela kamienic Le Palais.

Do wizerunku odnowionej Próżnej nie pasuje obskurna kamienica stojąca przy wylocie na pl. Grzybowski. Jak dowiedział się WSP, władze Śródmieścia będą chciały ją wyremontować za pieniądze, które udało się oszczędzić przy rewitalizacji ulicy.