W klubokawiarniach i na schodkach można spotkać warszawiaków, turystów oraz… edukatorów, którzy przypominają imprezującym o rozważnej zabawie.

W ramach projektu „Płyń z Głową”, edukatorzy w lekkim tonie pokazują konsekwencje nieodpowiedzialnej zabawy i otwarcie mówią imprezującym, by spożywali alkohol w umiarkowanych ilościach. Akcję realizuje Stowarzyszenie Komisja Klubowa, które tym razem w ramach działań przygotowało krótki spot. Wyreżyserował go znany młody artysta, Antonii Ferency, twórca nagradzanej sztuki „Upadek pierwszych ludzi”. Film przedstawia historię chłopaka, który bawiąc się w nadwiślańskich klubach, stracił na panowanie nad swoją świadomością z powodu mocnych procentów. Koniec materiału wideo podsumowują mocne słowa: Zmień dyscyplinę, picie to nie sport.

Film można zobaczyć na portalu Facebook: https://www.facebook.com/KomisjaKlubowa/videos/1148184601997595/?q=komisja%20klubowa

– Wisła kusi wieloma atrakcjami. Jednak, aby wszyscy mogli się tam dobrze bawić, najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz wzmożonych patroli Straży Miejskiej, założenia monitorujących kamer i dodatkowego oświetlenia, na brzegach Wisły m.in. w ramach projektu „Płyń z Głową” pracują edukatorzy. To właśnie te zespoły pracujące w terenie rozdają m.in. drink-testy do wykrywania pigułki gwałtu. Chcemy uświadomić młodym mieszkańcom stolicy, że odpowiedzialność podczas zabawy jest bardzo ważna – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W ramach tego samego projektu, w lipcu mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych warsztatach z kreatywnego pisania, które były zorganizowane we współpracy z Loesje. Efekty burzy mózgów w postaci krótkich, chwytliwych haseł można zobaczyć teraz na wystawie prezentowanej w pawilonach przy bulwarze gen. Pattona, na wysokości Muzeum nad Wisłą.

Pracą edukatorów kieruje Stowarzyszenie Program Stacja, które od lat współpracuje z miastem w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i zakażeniom HIV. Już od niemal trzech miesięcy street-workerzy z projektu „Płyń z Głową” czuwają nad bezpieczeństwem imprezujących nad Wisłą. W każdy weekend przemierzają bulwary i mówią napotkanym osobom, jak działają dopalacze, narkotyki bądź inne niebezpieczne substancje. Przestrzegają przed zostawianiem drinka bez opieki, a także nawołują do rozsądnego picia alkoholu. Mają również swoje punkty – w piątki i soboty stacjonują w wybranych nadwiślańskich klubokawiarniach. Ich misją jest pomoc młodym warszawiakom. Chcą przestrzec ich przed nieodpowiednimi używkami.

Dodatkowo współpracujące z miastem organizacje zadbały również o edukację personelu nadwiślanych klubokawiarni. Pracownicy popularnych lokali zostali odpowiednio przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy oraz interwencji kryzysowych, w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. W planach projektu „Płyń z Głową” są także otwarte szkolenia dla mieszkańców oraz utworzenie sezonowego escape roomu. Akcja stanowi uzupełnienie kampanii Dzielnicy Wisła, której tegoroczne hasło brzmi „To się nosi nad Wisłą”.