fot. Pixabay.com

Przedstawiciele komitetu referendalnego ws. likwidacji Lotniska Chopina złożyli do prezydenta Warszawy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum lokalnego. W niedzielę na Nowym Świecie odbędzie się inauguracja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.

Zawiadomienie zostało złożone w piątek 6 lipca po południu. Urząd miasta będzie musiał teraz poinformować organizatorów, ile podpisów pod wnioskiem o referendum jest niezbędne, aby mogło się ono odbyć. Na zebranie wymaganej liczby podpisów komitet referendalny będzie miał 60 dni.

– Składamy ten wniosek, ponieważ Rada Warszawy nie chce zająć stanowiska w sprawie lotniska – tłumaczy pełnomocnik komitetu i prezes Instytutu Rozwoju Warszawy Jacek Wojciechowicz.

– Likwidacja takiego lotniska to strzał w stopę – dodaje Witold Fizyta, członek komitetu referendalnego i członek zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat. – W oparciu o analizy Polskiej Izby Turystycznej wiemy, że byłby to duży uszczerbek dla liczby turystów odwiedzających Warszawę. W naszym mieście mamy wiele restauracji, które żyją głównie z obsługi turystów. Dla nich strata 30 proc. turystów to wyrok – bez nich sobie nie poradzą. Podobne problemy mogą dotknąć inne branże – hotelarską, taksówkarską itp.

– Gdy byłem wiceprezydentem Warszawy, rozmawiałem z wieloma inwestorami – dodaje Jacek Wojciechowicz. – Bardzo często podkreślali oni, że bliskość lotniska jest dla nich kwestią kluczową. Likwidacja Lotniska Chopina znacznie zmniejszyłaby atrakcyjność Warszawy jako miejsca do prowadzenia biznesu.

W niedzielę 8 lipca w godz. 12–18 na ul. Nowy Świat odbędzie się impreza pt. „ „Niedziela na Nowym Świecie z Okęciem” czyli inauguracja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. – W pięciu ogródkach restauracyjnych zostaną ustawione stoiska referendalne – zapowiada Witold Fizyta. – Będziemy informować gości restauracji i przechodniów o planach likwidacji Okęcia i problemach z nich wynikających, a także prosić ich o złożenie podpisu pod wnioskiem o referendum.

Stoiska referendalne znajdą się w lokalach: Cava, Pizza Italiana, Dawne Smaki, Blikle i La Cantina. Od poniedziałku zbiórka podpisów ruszy na szerszą skalę.