Po zakończeniu tegorocznego sezonu pokazów fontanny na Podzamczu czeka remont. Wymiany wymaga izolacja głównej niecki, która uległa degradacji.
W ostatni weekend września mieszkańcy po raz ostatni w tym roku mogli zobaczyć multimedialny pokaz fontann – opowieść o dwójce dzieci, które odkrywają, że pod ziemią ma swoje królestwo czarownik, który dostarcza energię całej Warszawie.
Teraz ta atrakcja stolicy zostanie wyłączona z użytkowania na okres jesienno-zimowy, ale będzie musiała również zostać wyremontowana.
– Po zakończeniu tegorocznego pokazu multimedialnego w Parku Fontann na Podzamczu odbędzie się konserwacja wierzchnich powłok izolacyjnych porównywalna do olejowania parkietu, polegająca na usunięciu skruszałej wierzchniej warstwy powłok izolacyjnych, impregnacji oraz nałożeniu nowej – informuje Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, który zarządza fontannami.
Dlaczego potrzebne są te prace? Jak tłumaczy Łapkiewicz, wierzchnia warstwa izolacyjna swoim składem chemicznym przypomina gumę. – Guma poddawana działaniu słońca poprzez warstwę wody w lecie oraz procesowi zamarzania i rozmarzania w zimie ulega degradacji i skruszeniu. Jak każda powłoka cienka w swojej strukturze wymaga konserwacji i taki właśnie proces zostanie przeprowadzony po zakończeniu pracy fontann multimedialnych – wyjaśnia dyrektor ZTP.
Multimedialne fontanny powrócą z nowym pokazem wiosną przyszłego roku. Park Fontann został otwarty 7 maja 2011 r. Jego główna atrakcja składa się z 367 dysz wodnych (w tym 227 sterowanych cyfrowo), z których tryska jednocześnie nawet 30 tys. litrów wody na minutę. Do tego dochodzi 295 reflektorów LED RGB, a każdy z nich daje możliwość uzyskania 16 mln barw. Częścią atrakcji jest też ekran z rozpylonej wody, który wykorzystywany jest do wyświetlania obrazów i animacji.