Krakowskie Przedmieście. Widok w stronę Kolumny Zygmunta. Bernardo Bellotto Canaletto
Krakowskie Przedmieście. Widok w stronę Kolumny Zygmunta. Bernardo Bellotto Canaletto

Od soboty do poniedziałku (3-5 kwietnia) Krakowskie Przedmieście będzie przeznaczone dla pieszych i rowerzystów.

Ze względu na remont tzw. placu Pięciu Rogów, wyjątkowo piesi nie będą mogli korzystać z jezdni ul. Nowy Świat.

Jakie zmiany?

Krakowskie Przedmieście będzie zamknięte na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Świętokrzyskiej.

Zostanie oznakowane jako strefa zamieszkania. Dopuszczony na nim będzie wyłącznie dojazd mieszkańców z identyfikatorami TK, do posesji, Pałacu Prezydenckiego, do Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego Caritas, zaopatrzenia Centralnej Biblioteki Rolniczej, do ul. Koziej oraz nowożeńców, służb ratunkowych i oczyszczania.
Będzie otwarte dla rowerzystów.

Z powodu obostrzeń, które rząd wprowadził ze względu na zwiększającą się liczbę zachorowań na COVID-19, podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem piesi powinni pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu między sobą.

Wjazd uprawnionych pojazdów na zamkniętą ulicę będzie odbywał się ulicami Tokarzewskiego-Karaszewicza i Bednarską. Na ul. Bednarskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy i utrzymany zostanie zakaz zatrzymywania się.

Przejezdne będzie skrzyżowanie ulic Świętokrzyskiej i Nowy Świat, bez możliwości skrętu w kierunku Krakowskiego Przedmieścia.

Na wszystkich wlotach Traktu Królewskiego (ulice: Ossolińskich, Karowa, Królewska) będą ustawione bariery betonowe.

Na ulicach Wierzbowej i Moliera w rejonie pl. Teatralnego na czas funkcjonowania deptaka zostaną urządzone przystanki autobusowe. W związku z tym obowiązywać tu będzie zakaz zatrzymywania się (także w zatoce postojowej) z informacją o możliwości wywiezienia.

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w nocy z poniedziałku na wtorek, czyli z 5 na 6 kwietnia.

Autobusy na objazdach

Zmienią się trasy autobusów linii:
102, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44.

Objazd deptaka w kierunku północnym, dla linii
116, 178, 180, 222, 503, 518 i N44
został wytyczony ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką przez pl. Małachowskiego, Królewską na pl. Piłsudskiego, marsz. Focha, Moliera i Senatorską. W przeciwnym kierunku – Senatorską, Wierzbową, przez pl. Piłsudskiego, Królewską, pl. Małachowskiego, Kredytową, Jasną i Świętokrzyską.

Taki sam objazd będzie dla linii 106 i 111, które na swoje trasy wrócą na ulicy Królewskiej.

Autobusy 128 i 175 do pętli pl. Piłsudskiego od ronda Dmowskiego pojadą ulicami Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnym kierunku Senatorską, Wierzbową, przez pl. Piłsudskiego, Królewską i Marszałkowską. Ulicą Świętokrzyską, w sobotę – 3 kwietnia, pojadą autobusy linii 102 (w Wielkanoc i poniedziałek wielkanocny nie będą kursowały).

Źródło: urząd miasta.