Przebudowa placu Trzech Krzyży - zmiany w ruchu (fot. UM Warszawy)
Przebudowa placu Trzech Krzyży - zmiany w ruchu (fot. UM Warszawy)

We wtorek, 6 września, rozpocznie się kolejna część prac związanych z przebudową pl. Trzech Krzyży.

Zamknięta zostanie wschodnia część placu.
Kierowcy będą poruszać się jedną jezdnią w obu kierunkach.
Zmienią się trasy kilku linii autobusowych.

Zmiany w rejonie pl. Trzech Krzyży

W ostatni weekend sierpnia drogowcy ułożyli nową nawierzchnię na rondzie de Gaulle’a i Nowym Świecie. Był to początek zapowiadanej przebudowy pl. Trzech Krzyży. Plany obejmują obszar od ulicy Smolnej aż do Alej Ujazdowskich. Na zmianach maja zyskać  przede wszystkim cykliści i piesi.

Układ tras rowerowych w Śródmieściu zostanie uzupełniony o kluczowy element.
Nowe drogi i pasy rowerowe na placu zapewnią połączenie istniejącej infrastruktury dla cyklistów w Al. Ujazdowskich aż do Nowego Światu.

Ma się poprawić bezpieczeństwo pieszych i wygoda pasażerów komunikacji miejskiej. Mniej więcej pośrodku placu, po południowej stronie kościoła św. Aleksandra, pojawi się sygnalizacja świetlna, a przejście dla pieszych zyska azyle.

Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi dotychczasowe, rozrzucone po wschodniej stronie placu. Dzięki temu pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym.

Kolejny etap prac

We wtorek, 6 września, około godz. 10:00 drogowcy zamkną wschodnią część placu z jezdnią po stronie Instytutu Głuchoniemych.

Wygrodzony będzie także teren wokół kościoła św. Aleksandra oraz parking po północnej stronie placu (trójkątny skwer). Ruch samochodowy zostanie skierowany na drugą – zachodnią jezdnię (po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii). Pojazdy  będą poruszać się nią w obu kierunkach.

Wyłączony z ruchu zostanie także fragment pl. Trzech Krzyży pomiędzy Nowym Światem i Bracką.

Zmiany na okolicznych ulicach

Wyznaczony zostanie lewoskręt z Nowego Światu w ul. Książęcą w dół.
Drugi pas ulicy będzie prowadził na wprost. Wyjazd z Książęcej na plac możliwy będzie wyłącznie w prawo (w Nowy Świat) lub w lewo (na plac w stronę Al. Ujazdowskich).

Na ul. Wiejskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy pomiędzy ul. Frascati a Wiejską. Na tym odcinku będzie obowiązywał też zakaz zatrzymywania się. Parkowanie zostanie dopuszczone wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach. Obowiązywać będzie nakaz skrętu z ul. Wiejskiej w Prusa i z Prusa w Wiejską.

Na ul. Hożej, przy samym wjeździe na plac, wygrodzony zostanie prawy pas jezdni. Z drugiego będzie można skręcić wyłącznie w ul. Mokotowską.

Kierowcy nie pojadą z pl. Trzech Krzyży w ul. Mokotowską ani w kierunku ul. Wiejskiej.

Przebudowa placu Trzech Krzyży - zmiany w ruchu (fot. UM Warszawy)
Przebudowa placu Trzech Krzyży – zmiany w ruchu (fot. UM Warszawy)

Ruch pieszy

Piesi będą mogli swobodnie poruszać się dookoła placu.
Większość chodników nie zostanie wygrodzona.
Wyjątkiem będzie trotuar na trójkątnym skwerze.

W konsekwencji zlikwidowane zostaną przejścia dla pieszych prowadzące do tego chodnika od strony ministerstwa i przy kościele. Pozostawione zostanie przejście w poprzek placu – na miejscu istniejącego. Drogowcy przez cały czas prac zapewnią także dojście do kościoła.

Terminy prac

Drogowcy zakończą prace na wschodniej części placu w listopadzie.
Potem przeniosą się z robotami na drugą, zachodnią stronę.
Wszystkie prace zakończą się na początku 2023 roku.

Komunikacja

Zmienią się trasy linii 108, 109, 127, 155, 518 oraz N33, N83.

Autobusy linii 108 nie będą podjeżdżały ulicą Książęcą do pl. Trzech Krzyży. Kursy będą zaczynać i kończyć się na L. Kruczkowskiego na przystanku KSIĄŻĘCA 02.

Pojazdy linii 109, 155, 127, N33 i N83 w kierunkach Torwar, Zajezdnia Woronicza, PKP Piaseczno i Browarna pojadą Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i ul. Książęcą.

Autobusy linii 518 nie dojadą do pl. Trzech Krzyży tylko z Nowego Światu skręcą w Aleje Jerozolimskie, potem w ul. Marszałkowską, i zakończą trasę na przystanku CENTRUM 02. W kierunku NOWODWORY do swojej trasy pojadą ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską.