fot. materiały prasowe

Kamila Kordel, Zuzanna Stabach i Szymon Górka z XVIII LO im. J. Zamoyskiego przy ul. Smolnej 30 oraz Monika Sołtys, Dominika Gajcink i Aleksandra Korda z XV LO im. N. Żmichowskiej przy ul. Klonowej 16 zakwalifikowali się do drugiego etapu Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Olimpijczycy, którzy podeszli do testu w pierwszym etapie olimpiady, musieli odpowiedzieć na 20 pytań z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Musieli wiedzieć m.in., jaka jest wysokość renty rodzinnej, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku pogrzebowego oraz jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, by móc opłacać składki od preferencyjnej podstawy.

– Pytania były trudniejsze niż rok temu, ale po raz pierwszy konkurs ma rangę olimpiady, więc to zrozumiałe – komentuje jedna z nauczycielek. – Bardzo się cieszę i jestem dumna z naszych uczniów, że będą reprezentować szkołę na kolejnym etapie zmagań – dodaje.

Drugi etap olimpiady odbędzie się 14 marca. Wystartują w nim trzyosobowe zespoły uczniów z sześciu warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Do stołecznych szkół, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu należą: XVIII LO im. J. Zamoyskiego, VII LO im. J. Słowackiego, XLVI LO im. Czarnieckiego, XV LO im. N. Żmichowskiej, Zespół Szkół nr 42 oraz LXIV LO im. I. Witkiewicza. Z całego województwa mazowieckiego zakwalifikowały się 23 szkoły średnie. Najwyższą liczbę punktów na I etapie Olimpiady uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sochaczewie.

Na podstawie wyników drugiego etapu olimpiady zostanie wyłoniony jeden zespół uczniów z całego województwa mazowieckiego. Finał olimpiady, podczas którego rywalizować będzie 16 zespołów – po jednym z każdego województwa – odbędzie się 26 kwietnia br.