Jest prawnuczką Iwana Pawłowa (tego od psów), kocha Warszawę, a jej obrazy pokazują nasze miasto od najciekawszej strony – Katia Sokołowa-Zyzak, znana malarka, jest mieszkanką Śródmieścia.

„Warszawa w lustrach”, „Warszawa Chopina” czy seria podwórek i kapliczek to tylko niektóre z cyklów prac artystki. Jej obrazy pokazują Warszawę od mniej znanej strony, miasto intrygujące i pełne tajemnic.

‒ Lubię detale – opowiada malarka. ‒ Często spaceruję po Warszawie i przyglądam się jej życiu. Lubię stare podwórka, patrzy się przez nie jak przez dziurkę od klucza. Bardzo lubię tę część Śródmieścia, w której mieszkam – okolice pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie itd.

Artystka urodziła się w Moskwie, lecz mieszka w Warszawie już ponad 30 lat. Jej obrazy wystawiane są na całym świecie, m.in. w Wilnie, Moskwie czy w Muzeum Dostojewskiego w Petersburgu.

‒ Warszawa ma urok takiego miasta, w którym można pracować i tworzyć spokojnie. Czuję się częścią tego miasta. Gdy wyjeżdżam do Moskwy, po dwóch tygodniach już chcę wracać do Warszawy, do domu ‒ opowiada.
Tę fascynację widać w jej obrazach. Znajdziemy wśród nich zarówno piękne widoki utrzymane
w bajkowych kolorach, jak i ciemne zakamarki stołecznych podwórek.

‒ W Warszawie jest bardzo dużo kapliczek, poświęciłam im cały cykl moich obrazów – opowiada artystka. ‒ Kapliczki to dla mnie nie tylko element religijny, ale wręcz symbol polskości – podczas II wojny światowej i okupacji były często niszczone przez Niemców. Po kilku dniach albo nawet po kilku godzinach powstawały na nowo.

Katia Sokołowa-Zyzak jest również miłośniczką kotów, co znajduje odbicie w jej pracach. Powstały już takie cykle jak „Kot Behemot”, „Kot + Kot”, „Kot w rosyjskim oknie” czy „Kot i pies Pawłowa”. ‒ Wprawdzie Iwana Pawłowa kojarzymy z psami, lecz niewiele osób wie, że jego żona była Polką, z domu nazywała się Karczewska – opowiada malarka. – Uwielbiała koty, w ich domu były dwa.

Prace Katii Sokołowej-Zyzak można zobaczyć po zeskanowaniu kodu QR, który znajduje się na końcu tekstu lub po wejściu na stronę: www.sokolowa-zyzak.pl.

Autor: RB