Zarząd Oczyszczania Miasta przypomina, że parkowe zbiorniki wodne nie służą do kąpieli. 

Fontanny są obiektami służącymi estetyce krajobrazu miejskiego, a nie kąpieliskiem i nie powinny być w tym celu wykorzystywane – przestrzega ZOM. Woda krążąca w obiegu zamkniętym jest uzdatniana. Ma to zapobiec jej kwitnięciu i zamuleniu. Dlatego nie nadaje się do picia ani chłodzenia organizmu.

Urzędnicy przypominają też, że regulaminy parków zabraniają wprowadzania psów do wody. Właściciele czworonogów często o tym zapominają i pozwalają swoim pupilom wskakiwać do wodotrysków. Sierść zwierząt zapycha filtry, co prowadzi do uszkodzenia pompy zasilającej.

– Informację o niewłaściwym wykorzystaniu fontann można zgłaszać za pomocą systemu Warszawa19115: telefonicznie pod numer 19115, przez portal www.warszawa19115.pl lub mailem na adres: kontakt@um.warszawa.pl – tłumaczy rzeczniczka ZOM Zofia Ślepowrońska. – Apelujemy do użytkowników parków o rozwagę i odradzamy kąpiele – dodaje.

Mieszkańcy do woli mogą korzystać natomiast z kurtyn wodnych, które na zlecenie ratusza rozłożone zostały w pięciu najbardziej ruchliwych miejscach stolicy:

  • Plac Trzech Krzyży;
  • Krakowskie Przedmieście przy pomniku Kopernika;
  • Plac Konstytucji;
  • Plac Zamkowy
  • Plac Powstańców Warszawy.

Kurtyny będą działały w godz. 10-17.