Kamienica przy Nowogrodzkiej 48. Fot. Google Street View.
Kamienica przy Nowogrodzkiej 48. Fot. Google Street View.

Trwa remont fasady budynku od strony ul. Nowogrodzkiej, dotowany przez Urząd Miasta Warszawy.

Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 48 przetrwała II wojnę światową i jest jednym z piękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury o wystroju neorenesansowym. 

Budynek został wzniesiony w latach 1897–1898 jako dom trzypiętrowy z mieszkalnym poddaszem. W 1913 roku został podniesiony o jedną kondygnację. Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. Niestety po wojnie rozebrano okazałe wystawki zdobiące szczyty elewacji.

Czyszczenie, uzupełnianie i nadzór ornitologa

Dominującym elementem dekoracyjnym elewacji są kafelki ceramiczne, które podczas prac konserwatorskich zostaną oczyszczone i poddane zabiegom niszczącym glony i drobnoustroje.

Fasada ma także bogaty detal architektoniczny wykonany w całości z odlewów gipsowych. Pierwotnie był on w kolorze jasnoszarym, ponieważ miał imitować kamień. Obecnie kolor ten jest ukryty pod warstwą patyny i brudu, a detale są w niektórych miejscach uszkodzone lub całkowicie zniszczone i wymagają kompleksowych zabiegów konserwatorskich. Kompleksowej konserwacji poddane zostaną także balkony oraz ich bogato zdobione balustrady.

Obecnie prace prowadzone są na niewielkim fragmencie elewacji z uwagi na ochronę ptaków, które mają tam swoje siedliska. Cały remont przebiega pod ścisłym nadzorem ornitologicznym.

Prace rozłożone na etapy

Tegoroczny koszt prac od strony ul. Nowogrodzkiej wynosi ponad 1 mln zł.
Urząd m.st. Warszawy dołożył 186 670 zł w formie dotacji.

W następnych latach planowane są remonty kolejnych fasad, także od ul. Pankiewicza.