Wiśnie, grusze, śliwy, jabłonie, porzeczki – w Warszawie rośnie mnóstwo drzew i krzewów z nazwy właściwych dla sadów.

Jednak nie owocowość tych roślin, a ich walory ozdobne powodują, że znalazły się na terenach zarządzanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta.

Gęstymi kwiatami zachwyca wiosną ozdobna wiśnia piłkowana, która rośnie m.in. w Al. Ujazdowskich czy przy ul. Grzybowskiej. Pojawiają się one przed rozwojem liści i wydzielają delikatny zapach. Mają kolor od białego po ciemnoróżowy. Wiśnie podziwiać można m.in. także przy ul. Radzymińskiej i Górczewskiej.

Na Polu Mokotowskim rosną wiśnie osobliwe, które są szczepem dwóch odmian wiśni: pospolitej i karłowatej oraz tradycyjnej czereśni. Te drzewa mają drobne, ciemnozielone liście, a wiosną białe kwiaty. Podobnie jak jej kuzynka wiśnia piłkowana bardzo rzadko owocuje.

Małe i twarde, ale niejadalne dla ludzi owoce, wydaje grusza drobnoowocowa. Hodowcy wykształcili odmianę, której głównym zadaniem jest wytworzenie jak największej ilości kwiatów, które pokrywają całe drzewo. Takie grusze rosną m.in. przy ul. Targowej, Al. Jerozolimskich, pl. Narutowicza i w al. Niepodległości.

W parkach podlegających ZOM znajdziemy także jabłonie ozdobne o białych i różowych kwiatach. Drzewa te rosną m.in. w Ogrodzie Saskim i na Polu Mokotowskim. Ich owoce, będące pożywieniem dla ptaków, są znacznie mniejsze od tradycyjnych jabłek. Mają jedynie 3 cm średnicy, ale obficie pokrywają niewielkie drzewo, które dorasta do wysokości ok. 4 m.

Ciekawym ozdobnym drzewem owocowym jest również śliwa wiśniowa. Wczesną wiosną, kiedy inne rośliny dopiero budzą się po zimie, śliwowiśnia gęsto obsypuje się różowo-białymi kwiatami. Natomiast po przekwitnięciu wzrok przyciągają jej burgundowe aż do jesieni liście. Śliwowiśnie znajdziemy przy ul. Gagarina i na Polu Mokotowskim.

Przy ul. Boboli niektóre żywopłoty uformowane są z krzewów porzeczki. Rosną na nich czarne i ciemnobrunatne owoce porzeczki złotej o średnicy 6-8 mm i charakterystycznym zapachu oraz czerwone porzeczki alpejskie.

Miejskie drzewa i krzewy owocowe zachwycają mnogością, wielkością i zapachem kwiatów, a więc spełniają ważną funkcję dekoracyjną. Dlatego też z niemal 1,2 tys. drzew sadzonych tej jesieni na terenach, którymi opiekuje się ZOM, około 14 procent stanowić będą właśnie drzewa owocowe ozdobne. Zarządowi Oczyszczania Miasta podlega 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej oraz sześć parków: Praski, Skaryszewski, Ujazdowski, Ogród Saski, Pole Mokotowskie oraz Fosa i Stoki Cytadeli.