Kolejny Jarmark św. Jacka odbędzie się od 15 do 17 sierpnia przy ul. Freta 10 na Starym Mieście. 

Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem oo. dominikanów zajmą stoiska rękodzielnicze. Będzie można nabyć oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji, a także kupić los charytatywnej fanterii. W uroczystość św. Jacka, 17 sierpnia, Dominikanie na cześć swego patrona będą częstować pierogami wszystkich gości.

Jarmarkowi już po raz trzeci będzie towarzyszyła Strefa Dziecka, współorganizowana przez fundację Sto Pociech. W dniach jarmarku strefa będzie otwarta dla wszystkich gości w godz. 10-19. W sobotę odbędzie się tu szereg warsztatów dla najmłodszych, po godz. 15 fundacją zawładną afrykańskie rytmy i spotkanie z wolontariuszami fundacji Kasisi.

W niedzielę odbędzie się specjalny Dzień Średniowieczny. Ulicę Freta odwiedzą rycerze i poprowadzą warsztaty rycerskie dla najmłodszych. Motywem przewodnim będzie najnowsza książka Zofii Staneckiej „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”.

Jarmark ma charakter charytatywny, głównym organizatorem jest Grupa Charytatywni Freta działająca przy kościele św. Jacka (oo. dominikanie). Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczony zostanie na główny cel Grupy Charytatywni Freta – dożywianie dzieci.

 

Szczegółowy Program Strefy Dziecka Jarmarku św. Jacka:

PIĄTEK 15.08.2014 – kocyk na trawie

  • Leżakowanie na trawie – Fundacja Sto Pociech otwarta dla wszystkich gości Jarmarku w godz. 10-19. Zapraszamy na spontaniczne pikniki, kawę na tarasie i orzeźwienie przy spryskiwaczu w ogrodzie. Możliwość zapoznania się działalnością fundacji

SOBOTA 16.08.2014 – dzień artystyczny

  • godz. 11-14 warsztaty dla dzieci (5+) i rodziców organizowane przez Fundację Sto Pociech. Zapraszamy starszaków wraz z rodzicami do samodzielnego działania na stanowiskach artystycznych. Będziemy eksplorować pracownię charakteryzatora, aromaciarza, ilustratora książek, projektanta ogrodów i twórcy mozaiki. Sprawdzimy, czy kolory pachną, zmienimy się nie do poznania, wykonamy własną książeczkę w technice pop-up, ułożymy wielobarwne mozaiki i kwiatowe wzory. Warsztaty otwarte, realizowane w ramach cyklu „SZTUKA jak-to-zrobić. W pracowni artysty” , projekt współfinansowany przez miasto Warszawę i dzielnicę Śródmieście.
  • godz. 10-15 warsztaty ze sztuką organizowane przez wolontariuszy grupy Charytatywni Freta dla dzieci 3-5 lat. Akcja Farba: Zaułek impresjonistów, Maluj czym się da, Moc atrakcji z abstrakcji, Action painting. A także: Uwolnij emocje – zabawy ruchowe.
  • godz. 15-19 wieczór afrykański. W planach tworzenie budowli z piankowych klocków, wykonywanie kartek dla dzieci z sierocińca Kasisi, nauka języka nanya, interaktywne połączenie z Szymonem Hołownią prosto z Kasisi oraz wspólne oglądanie filmów z Afryki. Animacją dzieci zajmą się wolontariusze fundacji Kasisi.

NIEDZIELA 17.08.2014 – dzień średniowieczny

  • godz. 12 – pierwsze czytanie książki Zofii Staneckiej „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”
  • godz. 12.45 – warsztaty plastyczne. Tworzenie postaci św. Wojciecha z różnych materiałów.
  • godz. 14 – drugie czytanie książki
  • godz. 14.45 – spotkanie z autorką Zofią Stanecką i opowieść o tym, jak powstawała książka
  • godz. 16 – trzecia edycja czytania
  • godz. 16.45 – lekcja rycerska prowadzona przez rycerzy z Wszechnicy Szermierczej.

W niedzielę w kapitularzu kościoła św. Jacka odbędzie się także spotkanie „Szlakiem św. Jacka w Polsce i Europie” na temat podróżowania po śladach świętego. W ten dzień ojcowie dominikanie częstować będą pierogami własnego wyrobu o godz. 13, 16.30 i 19.