Po raz czwarty stołeczne rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do udziału w akcji „Darmowy listopad”.

Przez cały listopad muzea będą otwarte za darmo dla zwiedzających. Każda z rezydencji przygotowała z tej okazji specjalny program edukacyjno-kulturalny, skierowany do wszystkich bez względu na wiek i zainteresowania. Przybliży on zwiedzającym historię i dziedzictwo kulturowe najważniejszych polskich zabytków. Z kolei dzieci i młodzież, dzięki lekcjom muzealnym, poznają cenne kolekcje.

Zamek Królewski w Warszawie, symbol polskiej państwowości, w którym dziś eksponowane są znakomite kolekcje sztuki, zachęca do bezpłatnego oglądania swoich wystaw poświęconych bezcennym zbiorom malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć także bogato urządzone wnętrza, które przeniosą ich do czasów króla Stanisława Augusta. Jego apartament wiernie oddaje atmosferę epoki stanisławowskiej. Gości Zamku Królewskiego niewątpliwie zachwycą też sale Balowa, Rycerska, Tronowa oraz Canaletta, gdzie można podziwiać malarstwo najwyższej klasy.

Muzeum oferuje ponadto 200 bezpłatnych lekcji muzealnych dla uczniów, nawiązujących do osoby króla Stanisława Augusta, jego kolekcji malarstwa, rzeźby oraz woluminów, a także dziejów Zamku Królewskiego w Warszawie.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na dzieci i młodzież czekają bezpłatne lekcje muzealne, natomiast dorośli będą mogli skorzystać ze spacerów tematycznych, podczas których poznają dawną rezydencję królewską z jej znakomitą kolekcją malarstwa i innymi dziełami sztuki.

Głównymi bohaterami muzealnej opowieści będą najbardziej znani twórcy rezydencji – król Jan III Sobieski, który od czasów zwycięstwa pod Wiedniem był uważany za jednego z najwybitniejszych władców Polski, a także Stanisław Kostka Potocki, znakomity polityk, myśliciel oraz pierwszy w naszych dziejach muzealnik i historyk sztuki.

Muzeum zaprasza ponadto na wystawę pt. „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, która jest poświęcona wilanowskiej kolekcji ceramiki. Obejrzeć będzie można niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej krzemionki oraz poznać historię tych przedmiotów.

W Łazienkach Królewskich listopadowa akcja to okazja do zapoznania się z królewskimi kolekcjami Stanisława Augusta. Oglądać będzie można Królewską Galerię Obrazów w Pałacu na Wyspie oraz Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii, realizujące ideę utworzenia w Łazienkach nowoczesnego publicznego muzeum.

W Starej Oranżerii będzie można zobaczyć Teatr Królewski, jeden z niewielu zachowanych autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie. Goście Muzeum zwiedzą też bezpłatnie Pałac Myślewicki, z włoskimi wedutami Jana Bogumiła Plerscha.

Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 200 zajęć edukacyjnych dla przedszkoli i szkół dotyczących królewskich kolekcji i życia teatralnego w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

„Darmowy listopad” jest częścią programu „Kultura Dostępna”, realizowanego w 2015 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poprzednich trzech latach listopadowa akcja obejmowała darmowy wstęp do muzeów i 800 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół. Skorzystało z niej prawie milion osób, w tym 60 tysięcy dzieci i młodzieży, uczestniczących w darmowych zajęciach edukacyjnych.