Nowe karetki dla Meditransu
Nowe karetki dla Meditransu

Karetki zakupione za ok. 5 mln zł, ze wsparciem samorządu Mazowsza, w ramach projektu covidowego UE.

Wśród nich jest pierwsza specjalistyczną karetkę bariatryczna służąca do przewozu osób z otyłością.

Ambulans bariatryczny i 7 karetek typu B przekazali dziś ratownikom medycznym marszałek Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Karetki będą obsługiwać warszawskie i okołowarszawskie oddziały Meditransu:

  • na Śródmieściu,
  • na Bielanach,
  • na Ochocie,
  • w Otrębusach,
  • w Mrokowie,
  • w Radzyminie.

Do tej pory w ramach unijnego projektu samorządu do warszawskiego Meditransu trafiły 22 nowoczesne karetki.

Samorząd województwa wspiera mazowieckich medyków w walce z koronawirusem od początku wybuchu pandemii. Taką możliwość dały fundusze unijne, dzięki którym na Mazowszu uruchomiony został największy projekt zdrowotny ostatnich lat. Do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia cały czas trafia sprzęt medyczny i diagnostyczny, wyposażenie i środki ochrony osobistej.
Wartość projektu to 480 mln zł.

Od początku pandemii stacje pogotowia z Mazowsza otrzymują także nowoczesne ambulanse. Tylko w ramach obecnego etapu projektu samorząd województwa zakupił 34 pojazdy wraz z wyposażeniem za łączną kwotę 16,6 mln zł.

Adam Struzik, marszałek Mazowsza:

Pandemia to bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem codziennie muszą się mierzyć szpitale i stacje pogotowia oraz ich personel. – Jestem przekonany, że nowe karetki nie tylko zwiększą szanse pacjentów na uzyskanie skutecznej pomocy, ale także podniosą jakość świadczonych usług medycznych i komfort pracy ratowników.

Warszawska stacja pogotowia ratunkowego otrzymała dwa ambulanse typu B marki Mercedes Sprinter z wyposażeniem, pięć ambulansów typu B  firmy Volkswagen Crafter wraz z  noszami i lawetą samozaładowczą oraz wyposażony, specjalistyczny ambulans bariatryczny  typu C  firmy Volkswagen Crafter  do przewożenia pacjentów z podwyższoną wagą.

Elżbieta Lanc:

Ratowanie życia i zdrowia ludzi wymaga coraz nowocześniejszego sprzętu. Przekazane pojazdy to małe szpitale na kołach. Szczególnie karetka bariatryczna, która może pomóc osobom ze znaczną nadwagą, niekiedy ratując ludzkie życie. Ten ambulans to najnowszy i najlepiej wyposażony tego typu pojazd przeznaczony dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego, który od teraz będzie na wyposażeniu oddziału Meditransu w Śródmieściu.
Jego wartość to blisko 800 tys. zł.

Krzysztof Strzałkowski, radny województwa mazowieckiego, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej:

Do tej pory przewóz osób z otyłością nie zawsze był możliwy w oparciu o dostępny w placówce sprzęt. A warto zauważać, że stołeczny Meditrans obsługuje najgęściej zaludniony obszar na Mazowszu – Warszawę i okolice. Jako radni województwa cieszymy się, że tego typu zakupy cały czas trwają i tabor stacji pogotowia jest sukcesywnie wymieniany.

Źróło: UMWM