Obrazy Andrzeja Żygadły, ukazujące życie na polskich kresach, można oglądać w Desa Unicum. Autor przybliża widzom jak wygląda życie codzienne w jego rodzinnych stronach. Wstęp na wystawę jest wolny.

Andrzej Żygadło jako absolwent Konserwacji Dzieł i Malarstwa zajmuje się malarską dokumentacją przeszłości. Głównym tematem twórczości autora jest przemijanie i kruchość pamięci. Na wystawie jest dostępnych dziesięć prac z okresu 2009– 2016.

Inspiracją do powstania obrazów są rejony dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, miejsca, w którym czas zatrzymał się w ubiegłym stuleciu. To właśnie dlatego w pracach autora zobaczymy stare cerkwie, spróchniałe chaty, drewniane zagrody, przydrożne kapliczki. Bohaterami obrazów są mieszkańcy małych miasteczek, zajęci odprawianiem własnych obrządków, nierzadko innych od tych, którymi zajmują się w tym samym czasie ich sąsiedzi. Tradycja ludowa wyraźnie ściera się z prawosławną. Konfrontacje pomiędzy różnymi grupami społecznymi i narodowymi są głównym motywem prac Żygadły, zarówno obrazów olejnych, jak i szkiców.

W twórczości Żygadły pojawia się także problem subiektywności pamięci. Jak mówi sam autor: „Wszystko wychodzi od tego, jak odbiera się elementy rzeczywistości, które same w sobie są obiektywne, a mimo to każdemu jawią się w inny sposób.” Prace Żygadły przypominają kolaże z dawnych zdjęć, ostre sylwetki ludzi kontrastują z rozmytym tłem, realistyczne elementy z fantastycznymi. Jedną z takich prac jest wystawiony „Chram św. Paraskewii, Bonów” przedstawiający grupę modlących się kobiet na tle monumentalnego czarnego prostokąta. Ukazując czarną figurę na miejscu prawosławnej ikony Żygadło w oryginalny sposób nawiązuje do twórczości rosyjskiego awangardzisty Kazimierza Malewicza i jego kultowej pracy „Czarny kwadrat na białym tle”. Na wystawie będzie można zobaczyć także cykl czterech kobiecych portretów nagrobnych. Podobizny ujęte w umownych okrągłych ramach przypominają pamiątkowe zdjęcia dawniej noszone w puzdereczkach zdobiących naszyjniki.

Wystawę można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand, który jest częścią domu aukcyjnego DESA Unicum. Jest ona częścią cyklu indywidualnych wystaw artystów, których prace można zakupić w trakcie licznych aukcji. Wystawy dają zainteresowanym kolekcjonerom możliwość zapoznania się z całokształtem twórczości wybranych artystów. Wśród najważniejszych założeń cyklu znajduje się także wspieranie i rozwój młodych twórców, którzy wkraczają na polski rynek sztuki.

Wystawa „Zapis. Andrzej Żygadło”: 22 grudnia–31 stycznia, godz. 11:00–19:00 (poniedziałek–piątek) i godz. 11:00–16:00 (sobota), Salon Wystawowy MARCHAND, Pl. Konstytucji 2, 00-552 Warszawa.