Od 1 marca pacjentów Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika przyjmuje Pracownia Tomografii Komputerowej.
Stworzenie Pracowni Tomografii Komputerowej stanowi rozwinięcie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala. Badanie CT pozwala na poprawę wykrywalności chorób w mniej i bardziej zaawansowanych stadiach rozwojowych, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie i poprawę jakości życia. Szybka diagnostyka umożliwia lepsze określenie skuteczności leczenia i wykrywalność powikłań skracając czas postępowania medycznego.
– Warszawskie szpitale to 1/4 bazy publicznej służby zdrowia w stolicy, ten przy Kopernika jest jednym z naszych dziesięciu – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy. – Przez ostatnie 12 lat przeznaczyliśmy na warszawskie szpitale i przychodnie 1,5 mld zł i to naprawdę widać.
Nowoczesny, 16-rzędowy tomograf umożliwia modulowanie promieniowania w zależności od rzeczywistej pochłanialności badanej anatomii, chroniąc tym samym najbardziej wrażliwe organy (oczy, tarczyca, gonady). Sprzęt zawiera oprogramowanie do angiografii CT, wirtualnej endoskopii przestrzeni powietrznych (oskrzela, jelito), endoskopii naczyń, wirtualnej kolonografii CT, a także oprogramowanie do oceny zmian ogniskowych w płucach oraz oceny krwiaka mózgu wraz z automatycznym obliczaniem jego objętości.
Pomieszczenia pracowni zostały zaprojektowane w taki sposób, by stanowiły przyjazną przestrzeń dla pacjentów. Na ścianach umieszczono kolorowe tapety z rysunkami domów, kamienic, pojazdów i zwierząt. Sufit zdobi plafon – podświetlana, okrągła dekoracja, przykuwająca uwagę najmłodszych dzieci podczas badania. Przed samym badaniem wyświetlany jest instruktaż, przedstawiający jego przebieg.
Warszawski Szpital dla Dzieci remontowany i modernizowany jest od kilku lat. W grudniu 2017 r. zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku szpitala z końca XIX-wieku. Znajdzie się w nim oddział chirurgii ortopedycznej.
Obecnie w nowo zbudowanym nowoczesnym pawilonie C rozpocznie pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Dotychczasowa kubatura pomieszczeń zabytkowego szpitala uniemożliwiała umieszczenie w nich takiego urządzenia.