I Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się z okazji 100-lecia powstania Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”. Zapowiedzią balu jest pokaz dzieł sztuki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Bal odbędzie się 27 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie. W programie umieszczono m.in. aukcję, podczas której będzie można wylicytować atrakcyjne i unikatowe przedmioty. Wśród nich znalazły się: przysługujący przez rok tytuł Darczyńcy MNW wraz z imienną tablicą umieszczoną w Muzeum czy oprawione drzazgi z podobrazia Pomarańczarki Aleksandra Gierymskiego wraz z certyfikatem autentyczności. Dla gości przygotowano też specjalne pokazy tańca oraz możliwość sprawdzenia własnych umiejętności na parkiecie pod okiem zawodowych tancerzy, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.
– Ideą organizowanego przez nas pierwszego po wojnie balu dobroczynnego „Spragnieni piękna” jest nie tylko świętowanie stulecia powstania stowarzyszenia, ale przede wszystkim poszerzanie grona przyjaciół i gromadzenie funduszy na rzecz muzeum – wyjaśnia Paweł Kastory, prezes stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.
Zapowiedzią balu jest kameralny pokaz przywołujący karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy. Przypomina radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna, czyli ducha czasów początków stowarzyszenia oraz nowej epoki, w której muzeum zyskało własną siedzibę w Alejach Jerozolimskich 3.
Prezentowane obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przeniosą widza w klimat przygotowań do balu w Warszawie okresu międzywojennego. Pokaz będzie trwał do 12 marca, wstęp jest bezpłatny.
Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” tworzy społeczność przyjaciół zaangażowanych w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do jego zadań należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej muzeum i jego oddziałów.
Historia stowarzyszenia rozpoczęła się w 1916 roku, kiedy to z inicjatywy księżnej Maryi Zdzisławowej Lubomirskiej, Czesława Baczyńskiego, Bronisława Gembarzewskiego, Jana Krywulta, Jana Lewińskiego oraz Tadeusza Rychtera powstało Towarzystwo Przyjaciół MNW.
Nazwa i forma działalności stowarzyszenia zmieniały się na przestrzeni lat, ale podstawowe cele, czyli gromadzenie funduszy, promowanie Muzeum Narodowego w Warszawie, poszerzanie grona jego przyjaciół oraz pogłębianie wiedzy o kulturze i sztuce, pozostały niezmienne.
– Wzmożona aktywność odnowionego stowarzyszenia ma dla muzeum ogromne znaczenie. Dzięki stowarzyszeniu czujemy wsparcie społeczne, spodziewamy się życzliwej krytyki i inicjatyw, które będziemy mogli wspólnie realizować. Zyskaliśmy więc cennego partnera – mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW.