fot. materiały prasowe

Mural zaprojektowany przez artystę Andrzeja Wieteszkę powstaje z okazji 50. rocznicy Marca ’68 przy stacji metra Centrum.

Mural jest jednym z elementów kampanii informacyjnej programu i wystawy „Obcy w domu Wokół Marca’68” organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przypomina o wydarzeniach sprzed 50 lat, kiedy w wyniku zmasowanej kampanii antysemickiej do opuszczenia kraju zostało zmuszonych ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Gotową pracę będzie można zobaczyć już w środę 28 lutego.

Mural, który przygotowałem z okazji 50. rocznicy Marca ’68, oddaje hołd ofiarom nagonki antysemickiej, mowy nienawiści i – jak to się współcześnie określa – hejtu. W mojej pracy starałem się opowiedzieć, stosując syntetyczne i symboliczne w wymowie znaki, operując niedosłowną ikonografią, o skutkach używania manipulacji przez totalitarne rządy – czyli wykluczeniu i wypędzeniu. Oszczędna kolorystyka i mocny kontur podkreśla dramatyzm i tragiczną w swych skutkach wymowę wydarzeń marcowych” – mówi autor projektu, Andrzej Wieteszka.

50 lat temu komunistyczne władze Polski rozpętały antysemicką kampanię, której kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Aby przypomnieć o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych skutkach wydarzeń z 1968 r. muzeum POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którego kluczowym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy czasowej.

Program składa się m.in. z cyklu debat, spektakli teatralnych, oraz projektów edukacyjnych i naukowych. Ma skłonić do refleksji czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” ukazuje nie tylko tło historyczne wydarzeń, ale także doświadczenia osób, które je przeżyły. Zwiedzający poznają motywacje i konsekwencje tragicznych decyzji – zostać czy wyjechać?

W części ekspozycji opowiadającej o wyjazdach powstanie metaforyczna instalacja nawiązująca do estetyki warszawskiego Dworca Gdańskiego w latach 60, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletami w jedną stronę. Posłuchamy w niej wywiadów historii mówionej. Ekspozycję będzie można oglądać od 9 marca do 24 września 2018 roku w muzeum POLIN.