Maraton filmowy ENEMEF – Psychonoc odbędzie się 9 maja (piątek) o godz. 22 w Multikinie w Złotych Tarasach.

Cztery filmy ma łączyć klimat: niesamowity, wciągający, psychodeliczny, tajemniczy i hipnotyzujący. Zobaczymy: „Transcendencję” z Johnnym Deppem, „Czarnego Łabędzia” Aronofskiego, „Incepcję” Nolana i „Efekt Motyla”. Bilet normalny kosztuje 33 zł, ulgowy od 25 do 31 zł.

 

Informacje o filmach:

 

„Transcendencja”

Transcendence, USA, Chiny, Wielka Brytania 2014, 120′

reżyseria: Wally Pfister

scenariusz: Jack Paglen

obsada: Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman

muzyka: Mychael Danna

 

Długo wyczekiwana produkcja z Johnnym Deppem w roli głównej z intrygującą i wciągającą fabułą.

Doktor Will Cater jest wybitnym naukowcem, który pracuje nad stworzeniem maszyny posiadającej ludzką inteligencję i wrażliwość. Jego kontrowersyjne eksperymenty przynoszą mu sławę, ale także wielu wrogów. Wkrótce staje się celem ekstremistów, którzy zrobią wszystko, aby powstrzymać jego projekt. Will ginie z rąk terrorystycznej organizacji, widzącej w eksperymencie zagrożenie dla ludzkości. Jego żona Evelyn podejmuje decyzję o przeniesieniu umysłu mężczyzny do pamięci powstającej maszyny.

Reżyserem „Transcendencji” jest wieloletni współpracownik Christophera Nolana – Wally Pfister, autor zdjęć do m.in. „Incepcji”, „Prestiżu” i „Mrocznego Rycerza”, można więc spodziewać się wizualnej uczty i niesamowitych, zapierających dech w piersiach obrazów.

 

„Czarny łabędź”

Black Swan, USA 2010, 108′

reżyseria: Darren Aronofsky

scenariusz: Mark Heyman, John J. McLaughlin, Andres Heinz

obsada: Natalie Portman, Mila Kunis, Winona Ryder, Vincent Cassel

muzyka: Clint Mansell

 

„Czarny łabędź” Darrena Aronofsky’ego, twórcy kultowych filmów „Requiem dla snu” i „Pi”, to perfekcyjny film o niedoskonałości. Reżyser stworzył obraz, który balansuje na granicy jawy i snu, geniuszu oraz szaleństwa.

Nina należy do jednego z najlepszych zespołów baletowych w Nowym Jorku. Światem baletnic rządzi bezwzględna rywalizacja i wyrachowanie. Marzeniem każdej tancerki jest główna rola królowej łabędzi, Odetty w „Jeziorze łabędzim”. Ponieważ zbliża się koniec kariery Beth odgrywającej tę postać, inne baletnice zaczynają walkę o jej miejsce.

Przejmująca kreacja zjawiskowej Natalie Portman w połączeniu z elektryzującą muzyką Clinta Mansella (autora muzyki do kultowego „Requiem dla Snu”), hipnotyzującym montażem i zaskakującym scenariuszem tworzą wciągający, psychodeliczny, niepokojący thriller o bezwzględnej rywalizacji dwóch baletnic, z których każda skrywa mroczną tajemnicę.

 

„Incepcja”

Inception USA, Wielka Brytania 2010, 148′

reżyseria: Christopher Nolan

scenariusz: Christopher Nolan

obsada: Joseph Gordon – Levitt, Leonardo Di Caprio, Marion Cotillard

muzyka: Hans Zimmer

 

Kultowy film twórcy „Memento” i trylogii Batmana. „Incepcją” Nolan po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych hollywoodzkich reżyserów.

Główny bohater filmu to Dom Cobb, który jest szefem jednostki specjalizującej się w wydobywaniu informacji ze świadomości osób znajdujących się we śnie. W ten sposób może on zarówno pozyskiwać, jak i wprowadzać nowe dane. Christopher Nolan zabiera widzów w podróż dookoła świata, ale także w głąb ludzkich marzeń sennych. Reżyser zachęca widzów do swobodnej interpretacji tego, co dzieje się w filmie. Widz sam musi zdecydować w co uwierzyć.

Trzymająca w napięciu fabuła i nagłe zwroty akcji, świetne aktorstwo i doskonałe efekty specjalne, docenili nie tylko widzowie, ale także Akademia, która przyznała „Incepcji” cztery Oscary.

 

„Efekt motyla” (pokaz z DVD)

The Butterfly Effect, USA 2003, 113′

reżyseria: Eric Bress, J. Mackye Gruber

scenariusz: Eric Bress, J. Mackye Gruber

obsada: Ashton Kutcher, Melora Walters, Amy Smart, Elden Henson, William Lee Scott

muzyka: Evenrude, Puddle of Mudd

 

Teoria efektu motyla zakłada, że machnięcie motylego skrzydełka w Nowym Jorku może spowodować huragan w Japonii…

Evan Treborn od najwcześniejszych lat zgodnie z zaleceniami psychologa prowadzi szczegółowe dzienniki. Gdy powraca do jednego z nich, w niewyjaśniony sposób przenosi się w przeszłość. Zaczyna zadawać sobie sprawę, że dzięki temu może odwrócić bieg swego życia. Czy podróż w czasie pomoże mu na nowo napisać swoją historię i oszczędzić swym bliskim dramatycznych przeżyć? Czy drobne zmiany, jakie Evan wprowadzi w swojej przeszłości, pozostaną bez wpływu na teraźniejszość jego i bliskich mu osób?

„Efekt motyla” to mroczny dreszczowiec psychologiczny, który nikogo nie pozostawi obojętnym.