materiały prasowe

Przetarg na miejskie źródełka wody montowane na hydrantach ogłosił Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Zamówienie obejmuje realizację projektów zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego. Prawie 30 zwycięskich wniosków, popartych w głosowaniu przez mieszkańców to 177 źródełek dla Warszawy. Płynąca w nich woda będzie dostępna bezpłatnie.

Głównym założeniem inwestycji jest wykorzystanie hydrantów podziemnych do montażu na nich poidełek. Na terenach, gdzie nie będzie to możliwe, zostaną wybudowane przyłącza wodociągowe.

– Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków. Poidełka zaprojektowane są w sposób umożliwiający korzystanie z nich zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Opcjonalnie będzie mogła pojawić się przy nich również miska, dzięki które pragnienie będą mogły ugasić także czworonogi – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami zewnętrznymi, które mogłyby zostać zanieczyszczone. Strumień wody w założeniu ma być tak wyregulowany żeby bez problemu można było napełnić pojemnik na wodę, np. butelkę lub bidon.

– Chcemy, żeby źródełka pojawiły się w przestrzeni Warszawy przed tegorocznymi wakacjami. Chcieliśmy to zrobić jednak w formie, która przede wszystkim gwarantuje jakość. Stąd konkurs architektoniczny, dzięki któremu wybrany zostały wzór, który jest bardziej warszawski, niż jednoznacznie kojarzący się ze źródełek– mówił Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – W tej chwili do budżetu partycypacyjnego złożono już wnioski na ponad 400 lokalizacji dla źródełek. Tak jak wcześniej były one rzadko spotykane tak teraz za sprawą samych warszawiaków będzie je można spotkać niemal na każdym kroku – dodaje.

Oprócz zamawianych 177 źródełek przetarg obejmuje opcję na postawienie dodatkowych 200. Projekt źródełka jest wynikiem konkursu ogłoszonego przez miasto, wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana. Wybrany został spośród 22 zgłoszonych prac, które oceniał dziesięcioosobowy sąd konkursowy.