fot. Pixabay.com

Wzrosła liczba wypadków w Śródmieściu – wynika z najnowszego raportu Zarządu Dróg Miejskich. W 2016 r. było ich 142, czyli więcej niż w 2015 (128) i więcej niż w 2014 r. (138).

Niechlubny prym wiedzie tutaj skrzyżowanie ul. Andersa i Anielewicza, gdzie w zeszłym roku doszło do czterech wypadków. Ranne zostały tam cztery osoby, w tym dwóch pieszych.

Niebezpieczny jest też odcinek al. Armii Ludowej od pl. Na Rozdrożu do ul. Solec. W zeszłym roku doszło tu aż do trzech wypadków, w których ranne zostały cztery osoby.

Jak wynika z „Raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie”, w ubiegłym roku w Warszawie doszło do 914 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1091 osób (1037 rannych, 25 zabitych na miejscu zdarzenia, 29 zmarłych w wyniku obrażeń). Odnotowano także 1807 kolizji drogowych.

Najczęstszym rodzajem wypadków są niestety nadal wypadki z pieszymi, które stanowią 44 proc. ogólnej liczby wypadków. Jednak 61 proc. osób, które zginęły na drogach, to właśnie piesi. Częstym rodzajem wypadków są też zderzenia boczne – to 34 proc. wszystkich wypadków oraz zderzenia tylne – 13 proc.

Sprawcami wypadków są głównie kierujący pojazdów. Z ich winy odnotowano 89 proc. wszystkich wypadków, natomiast 10 proc. zdarzeń miało miejsce z winy pieszego. Przyczyną większości wypadków są cztery rodzaje wykroczeń popełnianych przez kierujących. Najczęstszym przewinieniem jest nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Sprawcami największej liczby wypadków są kierowcy samochodów osobowych. W 2016 roku odnotowano również wzrost liczby sprawców wypadków wśród rowerzystów, motocyklistów i kierowców ciężarówek (w każdym przypadku wzrost o 8 wypadków). Spadła liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej.