W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Śródmieście ze 166 projektami znajduje się na ósmym miejscu.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Śródmieście na tej liście znajduje się na trzeciej pozycji od końca. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.

Jeden z nich zakłada budowę placu zabaw dla dorosłych. Ma być on miejscem umożliwiającym spędzanie wolnego czasu, przystosowanym do pracy i nauki w otwartej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni. Plac, na którym pojawić się ma dużo zieleni, podzielony ma być na kilka stref: zabawy, relaksu oraz strefę pracy, której wyposażenie będzie stwarzać możliwość swobodnej i kreatywnej pracy indywidualnej lub zespołowej.

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu powstać może też Arena Muranów. Projekt obejmuje zakup hali pneumatycznej oraz pracę instalacyjne i przystosowawcze związane z jej sezonowym montażem na boisku Szkoły Podstawowej nr 210. Wymiary hali pneumatycznej na boisku do piłki nożnej to 40 x 20 m. Montaż takiego rozwiązania pozwala na dostępność tego obiektu w okresie zimowym.

W Śródmieściu mogą też być organizowane wyścigi na 1/4 mili – profesjonalne zawody samochodów i motocykli na dystansie 402 m. „Jest to super widowisko dla ludzi, którego w Warszawie nie było od pięciu lat. Trzeba zamknąć odcinek drogi na około 24h, a przynajmniej w jedną stronę na tyle, a w drugą (powrót dla zawodników i parking) na około 12h. W ten czas wliczone jest przygotowanie zawodów, zawody i uprzątnięcie całego terenu. Cały teren trzeba ogrodzić barierkami, zapewnić ochronę, toalety, nagłośnienie, pomiar czasu, straż pożarną i karetkę” – czytamy w opisie projektu.

Innym pomysłem jest instalacja czterech tablic ogłoszeniowych w wybranych czterech punktach osiedla Muranów, na których wszyscy mieszkańcy, organizacje, inicjatywy i lokalny biznes będą mogli bezpłatnie umieszczać ogłoszenia/informacje na okres do dwóch tygodni. Tablice powinny być usytuowane w miejscach o stosunkowo dużym ruchu pieszych.

Jeden z mieszkańców zaproponował darmowe masaże dla rowerzystów. „Wykwalifikowani masażyści lub masażystki rozmasują zmęczone uda i łydki, a także obolałe od wystających krawężników i brukowanych zjazdów bramowych nadgarstki, kolana i pośladki. Zrekompensuje to liczne braki i usterki w śródmiejskiej infrastrukturze rowerowej, pozwoli rowerzystom zrelaksować się i pogodzić z opóźnieniami w realizacji zaległych od lat projektów infrastrukturalnych” – tłumaczy autor.

Zaproponowano też konsultacje społeczne w sprawie komunikacji, w tym likwidacji komunikacji zbiorowej. Chodzi o przeprowadzenie na wiosnę 2018 r. konsultacji społecznych na temat polityki komunikacyjnej miasta, komunikacji zbiorowej, ruchu aut, rowerów i innych środków transportu oraz polityki parkingowej, ze szczególnym uwzględnieniem Śródmieścia.

Zgłoszony został też projekt, który zakłada zakup antysmogowych półmasek filtrujących dla mieszkańców oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej mającej na celu przybliżenie wiedzy na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. Rozdawanie masek ma przełamać opory mieszkańców przed ich stosowaniem w okresach podwyższonego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

Na ul. Marszałkowskiej może powstać przejście dla pieszych do Ogrodu Saskiego (na miejscu zlikwidowanego przed laty). Sygnalizacja miałaby się tu znaleźć tylko dla jezdni w wschodniej w kierunku północnym i torowisko tramwajowe. Przejście przez jezdnię zachodnią ma odbywać się bez sygnalizacji.

Kolejny projekt zakłada przeprowadzenie audytu w sprawie możliwości przeniesienia poszczególnych biur Urzędu m.st. Warszawy oraz ratusza Dzielnicy Śródmieście do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Z kolei projekt „Wybitne Warszawianki” ma za zadanie przybliżyć warszawiakom postaci naszych wybitnych, często (niestety) zapomnianych współmieszkanek. Podobny projekt był już realizowany w ramach Akademii Aktywnego Seniora, spotkał się z wielkim zainteresowaniem. „Chciałabym poszerzyć grono jego odbiorców o młodzież. AAS to osoby 60+ to byli beneficjenci projektu; około 200 osób” – tłumaczy autorka.

Poidełka wody pitnej mogłyby się znaleźć na Muranowie. Projekt proponuje postawienie poidełek wody pitnej w postaci kamiennej lub metalowej wieży lub słupa z czterema uruchamianymi przyciskiem kranikami – kranikiem do picia dla dorosłych, kranikiem do picia dla dzieci, kranikiem do napełniania butelek i mycia rąk oraz kranikiem i misą dla psów (i ptaków).

Założeniem projektu „Warszawskie pianina” jest wprowadzenie do przestrzeni publicznej muzyki dostępnej dla każdego, niemal w dowolnym momencie. Publiczne pianino miałoby się znajdować w specjalnie wybudowanej, przeszklonej, „otwartej” wiacie i byłoby dostępne przez cały tydzień w godzinach 8-22 od marca do października. Zimą, z uwagi na warunki atmosferyczne, mogłoby być udostępnione i oddane do Domu Kultury Śródmieście.

Ciekawym pomysłem jest też montaż wyświetlaczy o czasie do odjazdu autobusów i tramwajów na stacji metra Ratusz-Arsenał. Zakłada on montaż tablic (wyświetlaczy) przy południowym wyjściu z peronu stacji metra Ratusz-Arsenał – za wyjściem z bramek (na tylnej ścianie szybu windy). Tablice będą wyświetlały informacje o czasie do odjazdu najbliższych pojazdów ze wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych w al. Solidarności (Metro Ratusz-Arsenał 09 i 10).

Można też zagłosować na stworzenie instalacji artystycznej w formie neonu. Instalacja ta jest interpretacją „Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy”, opracowanego w 1928 roku przez zespół urbanistów i architektów pod kierunkiem Stanisława Różańskiego. Zamiarem artysty jest, by sztuka miejska związana ze światłem podążała w innowacyjnym kierunku i aby nowe neony rozświetlały Warszawę przyszłości.

Kolejny projekt przewiduje wydanie książki-albumu będącej zbiorem 50 inspirujących rozmów z warszawiakami. Do projektu zaproszeni byliby warszawiacy w różnym wieku, różnych profesji i z różnym bagażem doświadczeń. Rozmowy-rzeki przeprowadzone przez dziennikarzy specjalizujących się w reportażu dziennikarskim zilustrowane mają być fotografiami portretowymi rozmówców. Każda rozmowa ma stanowić odrębny rozdział książki. Dzięki połączeniu klasycznej formy drukowanej z formą wywiadu, powstać ma najbardziej prawdziwy obraz współczesnej Warszawy – miasta wielu pokoleń, wielu kultur i tradycji. Nakład książki (2000 egz.) przekazany byłby do wszystkich bibliotek publicznych w Warszawie oraz do wybranych instytucji kultury i sztuki.

Wśród pomysłów znalazł się też projekt dotyczący zakupu sprzętu do pomiaru hałasu. Urządzenia mają być wykorzystywane przez patrole Straży Miejskiej i Policji prowadzące interwencje w sprawie uciążliwości dla mieszkańców wynikających z nadmiernego hałasu, przede wszystkich hałasu nocnego. Wskazania poziomu decybeli nie mogą być podstawą do nakładania kar za przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu (to wykracza poza kompetencje tych służb). Wskazania poziomu decybeli mają być natomiast pomocne w stwierdzeniu, czy dopuszczalne normy hałasu są przekraczane.

Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.