W maju Muzeum Warszawy zostanie otwarte na nowo. Wystawa główna oraz nowy program powitają gości w 11 odrestaurowanych kamienicach.
Modernizacja Muzeum Warszawy już się kończy. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszym, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej.
W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy głównej składająca się z ośmiu gabinetów i części towarzyszących wystawie głównej, a także wystawa czasowa i program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli korzystać z kawiarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik 2017.
Nowa wystawa główna „Rzeczy warszawskie” wraz z częściami towarzyszącymi: „Danymi warszawskimi” i „Dziejami kamienic” oraz wystawą czasową, zajmuje pięć pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach i jest ukoronowaniem czteroletnich, intensywnych prac zespołu 32 kuratorek i kuratorów, a także całego zespołu Muzeum.
– W dwudziestu jeden gabinetach znajdą państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
Rzeczy warszawskie to 7352 przedmioty w 21 tematycznych gabinetach. Wśród obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. Wystawę będzie można zwiedzać, spacerując po gabinetach indywidualnie wybraną trasą, lub wybierając jedną z 4 autorskich ścieżek. Do współpracy przy ścieżkach zwiedzania muzeum zaprosiło znane osoby, których życie i działalność wiąże się z miastem, m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Jurka Owsiaka, Jana Komasę, prof. Marię Poprzęcką.
W maju udostępniona zostanie ścieżka główna autorstwa Bartosza Panka – radiowca, dziennikarza i publicysty Dwójki, laureata m.in. nagrody Prix Italia 2014. Ścieżka oprowadza po wszystkich gabinetach i kluczowych obiektach, które w opinii kuratorów zasługują na szczególną uwagę przez wzgląd na historię powstania, bezpośredni związek z dziejami miasta, unikalność, bądź też osobę twórcy, lub właściciela. Stanowi również udogodnienie dla osób z upośledzeniem wzroku lub słuchu. Premierę ścieżek autorskich zaplanowano na październik.
Ważnym elementem wystawy głównej będą części jej towarzyszące: infografiki Dane warszawskie, które w atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy. Mają one inspirować do szukania odpowiedzi na takie pytania jak: czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jej mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Dzieje Kamienic to z kolei część, w której zwiedzający będą mogli odkryć historie przemian zabytkowych budynków muzeum oraz najciekawsze elementy architektury.
Kolejną ważną częścią Muzeum będą wystawy czasowe. Pierwsza z nich – otwarta w maju – odsłoni kulisy powstawania wystawy głównej . Jej centralnymi elementami będą nabytki i obiekty poddane konserwacji w ramach projektu modernizacji kamienic. Wystawa będzie się też odwoływać aż do początków historii dzisiejszego Muzeum Warszawy – przedwojennych prac Towarzystwa Miłośników Historii i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości oraz powojennej działalności Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Będzie więc nie tylko wystawą o wystawie, ale również wystawą o muzeum.
Muzeum przygotowało również bogaty program dla dzieci i dla dorosłych, w tym spacery po Starówce, weekendowe otwarte warsztaty dla rodzin z dziećmi „Zajrzyj do muzeum”, warsztaty z rysunku dla nieprofesjonalistów ćwiczące uwagę. Dla osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę o prezentowanych na wystawie eksponatach, wydawnictwo Muzeum Warszawy przygotowało książkę „Rzeczy warszawskie”.