W czwartek i piątek 12-13 stycznia w godz. 10-14 wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzać halę i piwnice Hali Gwardii.
Urząd miasta szuka partnera, który zajmie się prowadzeniem wschodniej Hali Mirowskiej czyli tzw. Hali Gwardii. Ma tam powstać nowoczesna hala targowa, połączona z lokalnym centrum spotkań.
– Chcemy, aby to miejsce stało się sercem handlowym Warszawy i by tętniło życiem. Przywrócimy hali jej historyczną funkcję, bierzemy również tradycje sportowe. Halą zarządza już nie dzielnica, tylko Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Niebawem zostanie ogłoszone postępowanie na podmiot, który będzie wynajmował halę krótkoterminowo – do momentu wyłonienia właściwego operatora. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.
Ma w niej powstać dostępna dla wszystkich hala targowa, w której będzie można kupić przede wszystkim świeżą żywność, pochodzącą bezpośrednio od producentów. Poza funkcją handlową, wyremontowany budynek, ma pełnić także rolę lokalnego centrum integrującego mieszkańców. Oprócz punktów gastronomicznych, przewiduje się wygospodarowanie przestrzeni na organizację różnorodnych wydarzeń. Planowane jest także upamiętnienie Feliksa Stamma, założyciela tzw. Polskiej Szkoły Boksu. Ma to być nawiązanie do X Mistrzostw Europy w Boksie, które okazały się ogromnym sukcesem polskiej reprezentacji.
Podobne obiekty, łączące ze sobą rolę miejskiej hali targowej i punktu kulturalno-integracyjnego z powodzeniem działają w innych europejskich miastach, takich jak: Barcelona, Berlin, Londyn czy Ryga.
Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa. Budynki w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie powstania warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 r. i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Z kolei odbudowana już w 1953 r. Hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” i przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe.