Wiosną część miejskich pomników przejdzie większe lub mniejsze remonty. 

Na początku kwietnia ruszą prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta. Modernizowany będzie system odpowiedzialny za dostarczanie wody do niecki pod cokołem. Zostaną wymienione pompy i filtry. Woda zostanie ujęta w obieg zamknięty, wymienione będzie sterowanie z oprogramowaniem i okablowaniem.

W maju duży remont rozpocznie się wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym. Zostanie zdemontowany podest, naprawiona podbudowa betonowa i poprawiony kąt spadku odprowadzającego wodę. Po tych pracach podest zostanie ułożony na nowo. Konserwacji wymaga także cokół i sama rzeźba – zostaną oczyszczone z kurzu i brudu. Spękane płyty będą naprawione lub wymienione na nowe. Sprawdzone i ewentualnie poprawione będzie mocowanie liter. Patyna na pomniku wieszcza będzie uzupełniona, a powierzchnia zabezpieczona i wypolerowana.

Częściowy remont czeka pomnik Chwały Saperom, który składa się z wielu elementów. Odnowione podczas rozpoczynającego się w czerwcu remontu zostaną kamienne elementy przy pomniku, figura sapera, pylony, płaskorzeźby i tablice inskrypcyjne. Części kamienne zostaną odsolone, oczyszczone z graffiti i zaimpregnowane przed kolejnymi rysunkami. Rzeźba żołnierza zostanie oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Pylony przejdą czyszczenie, a brązowe płaskorzeźby zostaną zakonserwowane antykorozyjnie. Tablice z inskrypcjami będą oczyszczone i wypolerowane.

Lipiec to początek renowacji pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony będzie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane, sprawdzone zostaną mocowania liter, a te obluzowane mają być być przymocowane. Postać kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana.

Czy wiesz, że…

Syrenka Warszawska stojąca na rynku jest kopią rzeźby Konstantego Hegla z 1855 r. Oryginał, aby uchronić go przed ciągle powtarzającymi się dewastacjami od 2008 r. znajduje się w Muzeum Warszawy.

Pomnik Juliusz Słowackiego jest dziełem Edwarda Wittiga z 1932 r., odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001 r.

Pomnik dłuta Stanisława Kulona znajduje się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, ustawiono go w 1975 r.

Autorem pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Andrzej Kulon, rzeźbę odsłonięto w 1987 r.

Źródło: materiały prasowe