Po raz siódmy Orszak Trzech Króli przejdzie Traktem Królewskim. Będą śpiewy i… zamknięte ulice. 

Tradycyjnie 6 stycznia (wtorek) w Święto Trzech Króli ulicami przejdzie jasełkowa procesja. Wyruszy z placu Zamkowego ok. godz 12 po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Orszak Trzech Króli ok. godz. 14 dotrze do stajenki na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się koncert kolęd. Wspólne śpiewanie potrwa do godz. 15. Uczestnicy orszaku dostaną korony i śpiewniki, a „anioły” dokonają „spisu ludności” przy pomocy naklejek. Dla osób, które będą chciały świętować o godz. 16 rozpocznie się Międzynarodowy Koncert Kolęd na scenie na pl. Zamkowym.

Już godzinę wcześniej na trasie korowodu, która wiedzie Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do placu Piłsudskiego, będzie można oglądać inscenizacje scen biblijnych przygotowane przez 15 stołecznych szkół. Osiem przedstawi wydarzenia opisane w Ewangelii: „Edykt Cezara Augusta”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Szałas Pasterzy”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”.

Od ok. godz. 11 do do ok. godz. 14 ulice na trasie orszaku oraz ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza będą wyłączone z ruchu. We wtorek nie będzie można też zaparkować samochodu przy ul. Królewskiej (od ul. Moliera do Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza. O zakazie informują znaki drogowe.

Też pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze zmianami tras autobusów jeżdżących Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską i pl. marsz. J. Piłsudskiego. I tak inaczej w godz. 11-14 pojadą linie 111, 116, 128, 174, 175, 178, 180, 222, 503, 518 .

6 stycznia to w kościele katolickim dzień Objawienia Pańskiego, w Polsce tradycyjnie nazywany Świętem Trzech Króli.  Święto to kończy cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Źródło: Urząd Miasta. Fot. Michał Brodowski.